Vishay/BCcomponents K122K20C0GL53H5
K122K20C0GL53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K122K20C0GL53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K122K20C0GL53H5.pdf
Availability of K122K20C0GL53H5
QUANTITY
K122K20C0GL53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K122K20C0GL53H5
Internal Part NumberEIS-K122K20C0GL53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K122K20C0GL53H5
Related LinksK122K20, K122K20C0GL53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K122K20C0GL53H5 Details Description
Related parts for K122K20C0GL53H5
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
PARTITION KRG TW (2.5) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BOOST DC/DC REG datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3.3MM datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf