C&K Components K12PBK21.5N0D
K12PBK21.5N0D picture photo
Mfg. Part Number
K12PBK21.5N0D
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V
Datasheet Download
K12PBK21.5N0D.pdf
Availability of K12PBK21.5N0D
QUANTITY
K12PBK21.5N0D Order Process
Ship out your order
Specifications of K12PBK21.5N0D
Internal Part NumberEIS-K12PBK21.5N0D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package300
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesK12
PackagingBulk
TypeKeyswitch
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP40
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life1,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K12PBK21.5N0D
Related LinksK12PBK, K12PBK21.5N0D Datasheet, C&K Components Distributor
K12PBK21.5N0D Details Description
Related parts for K12PBK21.5N0D
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED RED DIFF datasheet.pdf
RES 7.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf