C&K Components K12PLGN1.52.5NLV306
K12PLGN1.52.5NLV306 picture photo
Mfg. Part Number
K12PLGN1.52.5NLV306
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V
Datasheet Download
K12PLGN1.52.5NLV306.pdf
Availability of K12PLGN1.52.5NLV306
QUANTITY
K12PLGN1.52.5NLV306 Order Process
Ship out your order
Specifications of K12PLGN1.52.5NLV306
Internal Part NumberEIS-K12PLGN1.52.5NLV306
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package300
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesK12
PackagingBulk
TypeKeyswitch, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP40
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life1,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K12PLGN1.52.5NLV306
Related LinksK12PLGN1., K12PLGN1.52.5NLV306 Datasheet, C&K Components Distributor
K12PLGN1.52.5NLV306 Details Description
Related parts for K12PLGN1.52.5NLV306
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8VC SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 10MM NPN NC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf