C&K Components K12PLRD1.55NLV352
K12PLRD1.55NLV352 picture photo
Mfg. Part Number
K12PLRD1.55NLV352
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V
Datasheet Download
K12PLRD1.55NLV352.pdf
Availability of K12PLRD1.55NLV352
QUANTITY
K12PLRD1.55NLV352 Order Process
Ship out your order
Specifications of K12PLRD1.55NLV352
Internal Part NumberEIS-K12PLRD1.55NLV352
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package300
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesK12
PackagingBulk
TypeKeyswitch, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP40
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life1,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K12PLRD1.55NLV352
Related LinksK12PLRD1, K12PLRD1.55NLV352 Datasheet, C&K Components Distributor
K12PLRD1.55NLV352 Details Description
Related parts for K12PLRD1.55NLV352
RES 1.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
IC LI/BATTERY MANAGEMENT 38TSSOP datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MFT-MT1000-NO.2-0-SP datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 90V 250MA SOT23 datasheet.pdf