Vishay/BCcomponents K151J10C0GF5UH5
K151J10C0GF5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K151J10C0GF5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K151J10C0GF5UH5.pdf
Availability of K151J10C0GF5UH5
QUANTITY
K151J10C0GF5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K151J10C0GF5UH5
Internal Part NumberEIS-K151J10C0GF5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K151J10C0GF5UH5
Related LinksK151J10, K151J10C0GF5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K151J10C0GF5UH5 Details Description
Related parts for K151J10C0GF5UH5
CONN PLUG 60POS W/FLANGE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT SIP datasheet.pdf
25P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
KNOB BLK ARROW VERSION 94 SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN FPC 80POS 0.50MM PITCH SMD datasheet.pdf