Amphenol Industrial PC06P-10-6P(SR)
PC06P-10-6P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06P-10-6P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06P-10-6P(SR).pdf
Availability of PC06P-10-6P(SR)
QUANTITY
PC06P-10-6P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06P-10-6P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06P-10-6P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06P-10-6P(SR)
Related LinksPC06P-1, PC06P-10-6P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06P-10-6P(SR) Details Description
Related parts for PC06P-10-6P(SR)
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
LOCKNUT, PG 13.5, PLASTIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36WQFN datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf