Vishay/BCcomponents K151J10C0GH5TL2
K151J10C0GH5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K151J10C0GH5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K151J10C0GH5TL2.pdf
Availability of K151J10C0GH5TL2
QUANTITY
K151J10C0GH5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K151J10C0GH5TL2
Internal Part NumberEIS-K151J10C0GH5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K151J10C0GH5TL2
Related LinksK151J10, K151J10C0GH5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K151J10C0GH5TL2 Details Description
Related parts for K151J10C0GH5TL2
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf