Vishay/BCcomponents K152J15C0GH53L2
K152J15C0GH53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K152J15C0GH53L2
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K152J15C0GH53L2.pdf
Availability of K152J15C0GH53L2
QUANTITY
K152J15C0GH53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K152J15C0GH53L2
Internal Part NumberEIS-K152J15C0GH53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K152J15C0GH53L2
Related LinksK152J15, K152J15C0GH53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K152J15C0GH53L2 Details Description
Related parts for K152J15C0GH53L2
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2F 5/16" BLK 30' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 12SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 545POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf