Vishay/BCcomponents K152K20C0GK5UL2
K152K20C0GK5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K152K20C0GK5UL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K152K20C0GK5UL2.pdf
Availability of K152K20C0GK5UL2
QUANTITY
K152K20C0GK5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K152K20C0GK5UL2
Internal Part NumberEIS-K152K20C0GK5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K152K20C0GK5UL2
Related LinksK152K20, K152K20C0GK5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K152K20C0GK5UL2 Details Description
Related parts for K152K20C0GK5UL2
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
PCBS COIL BF datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
FPA/C 9070-750 1.5M datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf