Vishay/BCcomponents K153Z15Y5VF53L2
K153Z15Y5VF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K153Z15Y5VF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V Y5V RADIAL
Datasheet Download
K153Z15Y5VF53L2.pdf
Availability of K153Z15Y5VF53L2
QUANTITY
K153Z15Y5VF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K153Z15Y5VF53L2
Internal Part NumberEIS-K153Z15Y5VF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K153Z15Y5VF53L2
Related LinksK153Z15, K153Z15Y5VF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K153Z15Y5VF53L2 Details Description
Related parts for K153Z15Y5VF53L2
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1471 433MHZ datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 13A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf