Vishay/BCcomponents K181J15C0GF53L2
K181J15C0GF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K181J15C0GF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K181J15C0GF53L2.pdf
Availability of K181J15C0GF53L2
QUANTITY
K181J15C0GF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K181J15C0GF53L2
Internal Part NumberEIS-K181J15C0GF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K181J15C0GF53L2
Related LinksK181J15, K181J15C0GF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K181J15C0GF53L2 Details Description
Related parts for K181J15C0GF53L2
IC TXRX 5V RS232 LOW PWR 18-SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MT A CODE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 60V 200MA DO35 datasheet.pdf