Vishay/BCcomponents K181M10X7RF5TH5
K181M10X7RF5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K181M10X7RF5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K181M10X7RF5TH5.pdf
Availability of K181M10X7RF5TH5
QUANTITY
K181M10X7RF5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K181M10X7RF5TH5
Internal Part NumberEIS-K181M10X7RF5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)