Littelfuse K2400SHRP
K2400SHRP picture photo
Mfg. Part Number
K2400SHRP
Brief Description
SIDAC 220-250V 1A DO214
Datasheet Download
K2400SHRP.pdf
Availability of K2400SHRP
QUANTITY
K2400SHRP Order Process
Ship out your order
Specifications of K2400SHRP
Internal Part NumberEIS-K2400SHRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover220 ~ 250V
Current - Breakover50µA
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Current - Peak Output1A
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K2400SHRP
Related LinksK240, K2400SHRP Datasheet, Littelfuse Distributor
K2400SHRP Details Description
Related parts for K2400SHRP
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 100UF 20% 10V 2917 datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES 200K OHM 2W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FINEADJUST APPL DITTO 20-22AWG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf