Littelfuse K2400SHURP
K2400SHURP picture photo
Mfg. Part Number
K2400SHURP
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDAC 240V DO214 2L
Datasheet Download
K2400SHURP.pdf
Availability of K2400SHURP
QUANTITY
K2400SHURP Order Process
Ship out your order
Specifications of K2400SHURP
Internal Part NumberEIS-K2400SHURP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover250V
Voltage - Off State210V
Voltage - On State1.5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Current - Hold (Ih)60mA
Number of Elements1
Capacitance-
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K2400SHURP
Related LinksK2400, K2400SHURP Datasheet, Littelfuse Distributor
K2400SHURP Details Description
Related parts for K2400SHURP
BATTERY PACK NIMH 7.2V 750MAH datasheet.pdf
RESONATOR SAW 314.875/315.125MHZ datasheet.pdf
COVER DUCT PVC BLK .75" X 6' datasheet.pdf
IC OPAMP ZRO-DRFT 2.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED IND LIGHT RED 6V datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf