Vishay/BCcomponents K271K10C0GF5UH5
K271K10C0GF5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K271K10C0GF5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K271K10C0GF5UH5.pdf
Availability of K271K10C0GF5UH5
QUANTITY
K271K10C0GF5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K271K10C0GF5UH5
Internal Part NumberEIS-K271K10C0GF5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K271K10C0GF5UH5
Related LinksK271K10, K271K10C0GF5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K271K10C0GF5UH5 Details Description
Related parts for K271K10C0GF5UH5
IDC CABLE - MSC26A/MC26F/MSC26A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS R/A UNIV PWR MOD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
DELCON 24VDCIN/415VAC 2.5AOUT datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 770MA 190 MOHM datasheet.pdf