Vishay/BCcomponents K271K15C0GL5UH5
K271K15C0GL5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K271K15C0GL5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K271K15C0GL5UH5.pdf
Availability of K271K15C0GL5UH5
QUANTITY
K271K15C0GL5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K271K15C0GL5UH5
Internal Part NumberEIS-K271K15C0GL5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K271K15C0GL5UH5
Related LinksK271K15, K271K15C0GL5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K271K15C0GL5UH5 Details Description
Related parts for K271K15C0GL5UH5
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
DFK2-40 COMPENSATED CHOKE 0.5A datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 8CH 16HXSON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 150W datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf