Vishay/Dale RNC50H3051BSBSL
RNC50H3051BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3051BSBSL
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3051BSBSL.pdf
Availability of RNC50H3051BSBSL
QUANTITY
RNC50H3051BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3051BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3051BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3051BSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3051BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3051BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3051BSBSL
JUMPER-H1505TR/A2015L/X 10" datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IGBT 1700V 50A 250W TO247AD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPONENT QUADFALC 160-LBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf