Vishay/BCcomponents K273M20X7RK5UL2
K273M20X7RK5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K273M20X7RK5UL2
Brief Description
CAP CER 0.027UF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
K273M20X7RK5UL2.pdf
Availability of K273M20X7RK5UL2
QUANTITY
K273M20X7RK5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K273M20X7RK5UL2
Internal Part NumberEIS-K273M20X7RK5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K273M20X7RK5UL2
Related LinksK273M20, K273M20X7RK5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K273M20X7RK5UL2 Details Description
Related parts for K273M20X7RK5UL2
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 240VAC AC OUT SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-15VO datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A DC datasheet.pdf
RES 600 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 5A DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.75A 95 MOHM TH datasheet.pdf