FFF K3241251A0J0G
K3241251A0J0G picture photo
Mfg. Part Number
K3241251A0J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
350 TB SOCKET WF RA
Datasheet Download
K3241251A0J0G.pdf
Availability of K3241251A0J0G
QUANTITY
K3241251A0J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of K3241251A0J0G
Internal Part NumberEIS-K3241251A0J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,025
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesK3
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions24
Positions Per Level8
Number of Levels3
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL5.5A
Voltage - UL160V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K3241251A0J0G
Related LinksK32412, K3241251A0J0G Datasheet, FFF Distributor
K3241251A0J0G Details Description
Related parts for K3241251A0J0G
CONN RECEPT VERT 36 POS PCB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC SEC CTRLR DUAL 16BIT M8.4 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 28V YELLOW datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.45A 20 MOHM TH datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPO140F185OV LDMK. datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf