Vishay/BCcomponents K390J10C0GH5UL2
K390J10C0GH5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K390J10C0GH5UL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K390J10C0GH5UL2.pdf
Availability of K390J10C0GH5UL2
QUANTITY
K390J10C0GH5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K390J10C0GH5UL2
Internal Part NumberEIS-K390J10C0GH5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K390J10C0GH5UL2
Related LinksK390J10, K390J10C0GH5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K390J10C0GH5UL2 Details Description
Related parts for K390J10C0GH5UL2
CONN HEADER .100 SNGL STR 29POS datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DGTL POT 1024POS 10K 10MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IDIGI GATEWAY KIT ZIGBEE AT&T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 7/16" 7.32" datasheet.pdf
0.3M HDMI TO HDMI MALE LEAD CBL datasheet.pdf
CMOS Low Voltage 2ohm SPST Switches in SC70 Packages IC datasheet.pdf