Vishay/BCcomponents K390K15C0GK5TH5
K390K15C0GK5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K390K15C0GK5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K390K15C0GK5TH5.pdf
Availability of K390K15C0GK5TH5
QUANTITY
K390K15C0GK5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K390K15C0GK5TH5
Internal Part NumberEIS-K390K15C0GK5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K390K15C0GK5TH5
Related LinksK390K15, K390K15C0GK5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K390K15C0GK5TH5 Details Description
Related parts for K390K15C0GK5TH5
RES SMD 75 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 255V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RELAY SSR 200V 30A DIN RAIL datasheet.pdf