Vishay/BCcomponents K391K10C0GH5UL2
K391K10C0GH5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K391K10C0GH5UL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K391K10C0GH5UL2.pdf
Availability of K391K10C0GH5UL2
QUANTITY
K391K10C0GH5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K391K10C0GH5UL2
Internal Part NumberEIS-K391K10C0GH5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K391K10C0GH5UL2
Related LinksK391K10, K391K10C0GH5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K391K10C0GH5UL2 Details Description
Related parts for K391K10C0GH5UL2
DIODE ZENER 75V 1W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
ADAPTER BT2.1 CLASS 1 EDR USB datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.094 CLIP GOLD datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN SMB JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf
TWEEZER POINTED MEDIUM 5.00" datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf