Vishay/BCcomponents K391K15X7RL53H5
K391K15X7RL53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K391K15X7RL53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
K391K15X7RL53H5.pdf
Availability of K391K15X7RL53H5
QUANTITY
K391K15X7RL53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K391K15X7RL53H5
Internal Part NumberEIS-K391K15X7RL53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K391K15X7RL53H5
Related LinksK391K15, K391K15X7RL53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K391K15X7RL53H5 Details Description
Related parts for K391K15X7RL53H5
RELAY datasheet.pdf
STRAP STEEL 304 .50" X 200' datasheet.pdf
IC TXRX BUS/LINE RS485 LP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONNECTOR,PIN,FLATPAQ datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf