Vishay/BCcomponents K472J15X7RF53L2
K472J15X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K472J15X7RF53L2
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K472J15X7RF53L2.pdf
Availability of K472J15X7RF53L2
QUANTITY
K472J15X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K472J15X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K472J15X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K472J15X7RF53L2
Related LinksK472J15, K472J15X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K472J15X7RF53L2 Details Description
Related parts for K472J15X7RF53L2
MOSFET N-CH 240V 200MA TO-92 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 73 50/CD datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 5V datasheet.pdf