Vishay/BCcomponents K473K20X7RL53H5
K473K20X7RL53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K473K20X7RL53H5
Brief Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
K473K20X7RL53H5.pdf
Availability of K473K20X7RL53H5
QUANTITY
K473K20X7RL53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K473K20X7RL53H5
Internal Part NumberEIS-K473K20X7RL53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K473K20X7RL53H5
Related LinksK473K20, K473K20X7RL53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K473K20X7RL53H5 Details Description
Related parts for K473K20X7RL53H5
RES 350 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY LF datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES 17.15K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf