AVX Corporation K50-3C0SE16.3840
K50-3C0SE16.3840 picture photo
Mfg. Part Number
K50-3C0SE16.3840
Brief Description
OSC XO 16.384MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
K50-3C0SE16.3840.pdf
Availability of K50-3C0SE16.3840
QUANTITY
K50-3C0SE16.3840 Order Process
Ship out your order
Specifications of K50-3C0SE16.3840
Internal Part NumberEIS-K50-3C0SE16.3840
TypeXO (Standard)
Frequency16.384MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K50-3C0SE16.3840
Related LinksK50-3C0S, K50-3C0SE16.3840 Datasheet, AVX Corporation Distributor
K50-3C0SE16.3840 Details Description
Related parts for K50-3C0SE16.3840
FIXED IND 15UH 1A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 32POS OR datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf