AVX Corporation K50-HC0CSE49.1520MR
K50-HC0CSE49.1520MR picture photo
Mfg. Part Number
K50-HC0CSE49.1520MR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 49.152MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
K50-HC0CSE49.1520MR.pdf
Availability of K50-HC0CSE49.1520MR
QUANTITY
K50-HC0CSE49.1520MR Order Process
Ship out your order
Specifications of K50-HC0CSE49.1520MR
Internal Part NumberEIS-K50-HC0CSE49.1520MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesK50-HC, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency49.152MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)50mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K50-HC0CSE49.1520MR
Related LinksK50-HC0CS, K50-HC0CSE49.1520MR Datasheet, AVX Corporation Distributor
K50-HC0CSE49.1520MR Details Description
Related parts for K50-HC0CSE49.1520MR
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC NANO 16BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 25.4MMX49.9M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO214AA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) PIN J/N RECP datasheet.pdf
CABLE SENSOR ACTUATOR 5POS datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf