Vishay/BCcomponents K560J10C0GF5UL2
K560J10C0GF5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K560J10C0GF5UL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K560J10C0GF5UL2.pdf
Availability of K560J10C0GF5UL2
QUANTITY
K560J10C0GF5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K560J10C0GF5UL2
Internal Part NumberEIS-K560J10C0GF5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K560J10C0GF5UL2
Related LinksK560J10, K560J10C0GF5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K560J10C0GF5UL2 Details Description
Related parts for K560J10C0GF5UL2
RES SMD 39 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V CHIPFET datasheet.pdf
MCU 32KB FLASH MEM 32-LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 3.5MM 2POS PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE SKT datasheet.pdf