Vishay/BCcomponents K560J10C0GF5WH5
K560J10C0GF5WH5 picture photo
Mfg. Part Number
K560J10C0GF5WH5
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K560J10C0GF5WH5.pdf
Availability of K560J10C0GF5WH5
QUANTITY
K560J10C0GF5WH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K560J10C0GF5WH5
Internal Part NumberEIS-K560J10C0GF5WH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K560J10C0GF5WH5
Related LinksK560J10, K560J10C0GF5WH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K560J10C0GF5WH5 Details Description
Related parts for K560J10C0GF5WH5
Crystal 16.2570MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK END COVER GRAY datasheet.pdf
MARKER CARDS A-Z 1=25SHEETS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220F datasheet.pdf