Vishay/BCcomponents K561J15C0GF5TL2
K561J15C0GF5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K561J15C0GF5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561J15C0GF5TL2.pdf
Availability of K561J15C0GF5TL2
QUANTITY
K561J15C0GF5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561J15C0GF5TL2
Internal Part NumberEIS-K561J15C0GF5TL2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561J15C0GF5TL2
Related LinksK561J15, K561J15C0GF5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561J15C0GF5TL2 Details Description
Related parts for K561J15C0GF5TL2
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf