Vishay/BCcomponents K561J15C0GH5TH5
K561J15C0GH5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K561J15C0GH5TH5
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561J15C0GH5TH5.pdf
Availability of K561J15C0GH5TH5
QUANTITY
K561J15C0GH5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561J15C0GH5TH5
Internal Part NumberEIS-K561J15C0GH5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561J15C0GH5TH5
Related LinksK561J15, K561J15C0GH5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561J15C0GH5TH5 Details Description
Related parts for K561J15C0GH5TH5
RES SMD 154K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFU09H/AE09M/X datasheet.pdf
DEMO BOARD SPI/I2C TO DUAL UART datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
2200UF 50V 18X35.5 85C RAD datasheet.pdf