Vishay/BCcomponents K561K10X7RF5TL2
K561K10X7RF5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K561K10X7RF5TL2
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561K10X7RF5TL2.pdf
Availability of K561K10X7RF5TL2
QUANTITY
K561K10X7RF5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561K10X7RF5TL2
Internal Part NumberEIS-K561K10X7RF5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561K10X7RF5TL2
Related LinksK561K10, K561K10X7RF5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561K10X7RF5TL2 Details Description
Related parts for K561K10X7RF5TL2
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DUCT SOLID NOHO DGY 1X3"(6=6') datasheet.pdf
TOOL HD MINI TERMINAL FEED CAM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 910 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf