Vishay/BCcomponents K561K10X7RH5UH5
K561K10X7RH5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K561K10X7RH5UH5
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561K10X7RH5UH5.pdf
Availability of K561K10X7RH5UH5
QUANTITY
K561K10X7RH5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561K10X7RH5UH5
Internal Part NumberEIS-K561K10X7RH5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561K10X7RH5UH5
Related LinksK561K10, K561K10X7RH5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561K10X7RH5UH5 Details Description
Related parts for K561K10X7RH5UH5
CONN RECEPT PIN .032-.046" .140" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 48MINIBGA datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K WP 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
10UF 35V 5X7 85C RAD datasheet.pdf