Vishay/BCcomponents K561M10X7RF53H5
K561M10X7RF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K561M10X7RF53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561M10X7RF53H5.pdf
Availability of K561M10X7RF53H5
QUANTITY
K561M10X7RF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561M10X7RF53H5
Internal Part NumberEIS-K561M10X7RF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561M10X7RF53H5
Related LinksK561M10, K561M10X7RF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561M10X7RF53H5 Details Description
Related parts for K561M10X7RF53H5
IDE4K 1.8" FLASH DISK 1GB datasheet.pdf
LED T-3 1/4 YLW BAYO 12V BAY datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64VFBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 16K OHM 4SIP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CLAMPING NUTS SET FOR E2E M12 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf