Vishay/BCcomponents K561M10X7RH5TL2
K561M10X7RH5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K561M10X7RH5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561M10X7RH5TL2.pdf
Availability of K561M10X7RH5TL2
QUANTITY
K561M10X7RH5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561M10X7RH5TL2
Internal Part NumberEIS-K561M10X7RH5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561M10X7RH5TL2
Related LinksK561M10, K561M10X7RH5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561M10X7RH5TL2 Details Description
Related parts for K561M10X7RH5TL2
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 75.31X22 X 18.5" datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LINE CONDITIONER 1200W 4OUT datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMF datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 1A 12-28 A/T datasheet.pdf