Vishay/Dale RN60C1542BBSL
RN60C1542BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1542BBSL
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1542BBSL.pdf
Availability of RN60C1542BBSL
QUANTITY
RN60C1542BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1542BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1542BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1542BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1542BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1542BBSL Details Description
Related parts for RN60C1542BBSL
TOOL WIRE STRIPPER STRIPAX PLUS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 20-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 0.137 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.205 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 10POS .050 SMD datasheet.pdf