Vishay/BCcomponents K561M15X7RK53H5
K561M15X7RK53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K561M15X7RK53H5
Brief Description
CAP CER 560PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561M15X7RK53H5.pdf
Availability of K561M15X7RK53H5
QUANTITY
K561M15X7RK53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561M15X7RK53H5
Internal Part NumberEIS-K561M15X7RK53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561M15X7RK53H5
Related LinksK561M15, K561M15X7RK53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561M15X7RK53H5 Details Description
Related parts for K561M15X7RK53H5
CONN HOUSING TAB JWPF 3POS 2MM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.5A 3PICOSTAR datasheet.pdf