Vishay/BCcomponents K563K15X7RF5TL2
K563K15X7RF5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K563K15X7RF5TL2
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K563K15X7RF5TL2.pdf
Availability of K563K15X7RF5TL2
QUANTITY
K563K15X7RF5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K563K15X7RF5TL2
Internal Part NumberEIS-K563K15X7RF5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K563K15X7RF5TL2
Related LinksK563K15, K563K15X7RF5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K563K15X7RF5TL2 Details Description
Related parts for K563K15X7RF5TL2
RES SMD 2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PTR 2.5/4 PUSH IN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.27A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf