Vishay/BCcomponents K682K10X7RF53H5
K682K10X7RF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K682K10X7RF53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K682K10X7RF53H5.pdf
Availability of K682K10X7RF53H5
QUANTITY
K682K10X7RF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K682K10X7RF53H5
Internal Part NumberEIS-K682K10X7RF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K682K10X7RF53H5
Related LinksK682K10, K682K10X7RF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K682K10X7RF53H5 Details Description
Related parts for K682K10X7RF53H5
CONN RNG FLAG 14-16 AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.4A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf