Fairchild Semiconductor KA7500CD
KA7500CD picture photo
Mfg. Part Number
KA7500CD
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOP
Datasheet Download
KA7500CD.pdf
Availability of KA7500CD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KA7500CD Order Process
Ship out your order
Specifications of KA7500CD
Internal Part NumberEIS-KA7500CD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,050
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTube
Number of Outputs1
Frequency - Max300kHz
Duty Cycle45%
Voltage - Supply7 V ~ 40 V
BuckNo
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA7500CD
Related LinksKA75, KA7500CD Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KA7500CD Details Description
Related parts for KA7500CD
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
PANEL FRONT 26.2X19X0.13" NAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN FFC PLUG 6POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 100CM WHITE datasheet.pdf