Fairchild Semiconductor KA78R12CTU
KA78R12CTU picture photo
Mfg. Part Number
KA78R12CTU
Brief Description
IC REG LDO 12V 1A TO220F-4
Datasheet Download
KA78R12CTU.pdf
Availability of KA78R12CTU
QUANTITY
KA78R12CTU Order Process
Ship out your order
Specifications of KA78R12CTU
Internal Part NumberEIS-KA78R12CTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-4 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F-4L
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA78R12CTU
Related LinksKA78R, KA78R12CTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KA78R12CTU Details Description
Related parts for KA78R12CTU
LED 2 DIGIT AMBER COMMON CATHODE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO220AA datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-SC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA datasheet.pdf