Fairchild Semiconductor KA79M12RTF
KA79M12RTF picture photo
Mfg. Part Number
KA79M12RTF
Brief Description
IC REG LDO -12V 0.5A TO252-3
Datasheet Download
KA79M12RTF.pdf
Availability of KA79M12RTF
QUANTITY
KA79M12RTF Order Process
Ship out your order
Specifications of KA79M12RTF
Internal Part NumberEIS-KA79M12RTF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyNegative Fixed
Voltage - Output-12V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputDown to -35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA79M12RTF
Related LinksKA79M, KA79M12RTF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KA79M12RTF Details Description
Related parts for KA79M12RTF
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14VQFN datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M20 5V MINI datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16-POS SMT datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf