E-Switch KAJ12LGGT
KAJ12LGGT picture photo
Mfg. Part Number
KAJ12LGGT
Brief Description
SWITCH DIP LOW PRO 12 POS GOLD
Datasheet Download
KAJ12LGGT.pdf
Availability of KAJ12LGGT
QUANTITY
KAJ12LGGT Order Process
Ship out your order
Specifications of KAJ12LGGT
Internal Part NumberEIS-KAJ12LGGT
Number of Positions12
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.163" (4.15mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length1.200" (30.48mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAJ12LGGT
Related LinksKAJ1, KAJ12LGGT Datasheet, E-Switch Distributor
KAJ12LGGT Details Description
Related parts for KAJ12LGGT
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC PIN DRIVER 40MHZ 3ST 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X5U RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMF datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf