Stackpole Electronics Inc. KAL10FB5K00
KAL10FB5K00 picture photo
Mfg. Part Number
KAL10FB5K00
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 12.5W
Datasheet Download
KAL10FB5K00.pdf
Availability of KAL10FB5K00
QUANTITY
KAL10FB5K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL10FB5K00
Internal Part NumberEIS-KAL10FB5K00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductKAL Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesKAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±1%
Power (Watts)12.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.748" L x 0.799" W (19.00mm x 20.30mm)
Height0.421" (10.70mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL10FB5K00
Related LinksKAL10, KAL10FB5K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL10FB5K00 Details Description
Related parts for KAL10FB5K00
DIP CABLE - HDP16H/AE16G/HDP16H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 42SDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS MALE CORD #26 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 425MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
EVAL PLATFORM V5 OPENSPARC datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf