Stackpole Electronics Inc. KAL25FB10R0
KAL25FB10R0 picture photo
Mfg. Part Number
KAL25FB10R0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 25W
Datasheet Download
KAL25FB10R0.pdf
Availability of KAL25FB10R0
QUANTITY
KAL25FB10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL25FB10R0
Internal Part NumberEIS-KAL25FB10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductKAL Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesKAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Height0.579" (14.70mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL25FB10R0
Related LinksKAL25, KAL25FB10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL25FB10R0 Details Description
Related parts for KAL25FB10R0
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CORD RETAINR FOR PLUG KIT K datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf