Stackpole Electronics Inc. KAL25FB3K00
KAL25FB3K00 picture photo
Mfg. Part Number
KAL25FB3K00
Brief Description
RES CHAS MNT 3K OHM 1% 25W
Datasheet Download
KAL25FB3K00.pdf
Availability of KAL25FB3K00
QUANTITY
KAL25FB3K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL25FB3K00
Internal Part NumberEIS-KAL25FB3K00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Height0.579" (14.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL25FB3K00
Related LinksKAL25, KAL25FB3K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL25FB3K00 Details Description
Related parts for KAL25FB3K00
CONN HEADER VERT 77POS SHORT 2MM datasheet.pdf
PTC .75A 13.2V RESETTABLE 1812L datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 80POS GOLD PCB datasheet.pdf
DC-DC 0.6-3.63V @ 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf