Stackpole Electronics Inc. KAL25JB6R00
KAL25JB6R00 picture photo
Mfg. Part Number
KAL25JB6R00
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 6 OHM 5% 25W
Datasheet Download
KAL25JB6R00.pdf
Availability of KAL25JB6R00
QUANTITY
KAL25JB6R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL25JB6R00
Internal Part NumberEIS-KAL25JB6R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesKAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Height0.579" (14.70mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL25JB6R00
Related LinksKAL25, KAL25JB6R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL25JB6R00 Details Description
Related parts for KAL25JB6R00
BOX ABS BLACK 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 3.5MM SMT .5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 112BGA datasheet.pdf
RES 820 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CMS-U/ZBF datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
F39-EJ1220-L datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf