Stackpole Electronics Inc. KAL50FB50R0
KAL50FB50R0 picture photo
Mfg. Part Number
KAL50FB50R0
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 50W
Datasheet Download
KAL50FB50R0.pdf
Availability of KAL50FB50R0
QUANTITY
KAL50FB50R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL50FB50R0
Internal Part NumberEIS-KAL50FB50R0
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductKAL Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.642" (16.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL50FB50R0
Related LinksKAL50, KAL50FB50R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL50FB50R0 Details Description
Related parts for KAL50FB50R0
MODULE SDRAM DDR 64MB 200SODIMM datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 532-FCBGA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 96 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64VFQFN datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" SNGL ROW datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.6MM PITCH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf