Stackpole Electronics Inc. KAL50JB50R0
KAL50JB50R0 picture photo
Mfg. Part Number
KAL50JB50R0
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W
Datasheet Download
KAL50JB50R0.pdf
Availability of KAL50JB50R0
QUANTITY
KAL50JB50R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL50JB50R0
Internal Part NumberEIS-KAL50JB50R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.642" (16.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL50JB50R0
Related LinksKAL50, KAL50JB50R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL50JB50R0 Details Description
Related parts for KAL50JB50R0
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 4MM PNP NO datasheet.pdf
JFET N-CH 10MA 100MW SMCP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 10' NM NM datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf