E-Switch KAR10LGGR
KAR10LGGR picture photo
Mfg. Part Number
KAR10LGGR
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW DIP PIANO SEALED 10POS GOLD
Datasheet Download
KAR10LGGR.pdf
Availability of KAR10LGGR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KAR10LGGR Order Process
Ship out your order
Specifications of KAR10LGGR
Internal Part NumberEIS-KAR10LGGR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKAR Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package500
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesKAR
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypePiano
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.287" (7.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesProcess Sealed
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length1.090" (27.69mm)
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAR10LGGR
Related LinksKAR1, KAR10LGGR Datasheet, E-Switch Distributor
KAR10LGGR Details Description
Related parts for KAR10LGGR
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC SWITCH BUS-EXCH 10BIT 24-SOIC datasheet.pdf
LED PANEL IND GRN DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SL-MP21N (METAL),2N/C+2N/O NPT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf